Konkuruojančių svetainių internete tyrimas

2011 metų darbas. Pagal oficialius tyrimų duomenis išlaidos reklamai internete kiekvienais metais auga, o spaudoje krenta. Dėl to verslas masiškai keliasi į internetą siekdamas atsiriekti reklamos pyrago dalį. Tokiu būdu internete auga konkurencija ir čia laimi inovatyvios, ambicingos idėjos. Šiame darbe analizuojami du panašūs portalai ir analizuojama jų panašumai, skirtumai, privalumai ir trūkumai.

Pasirinkti du įmonių katalogai 118.lt ir Rekvizitai.lt, nes jie, pagal lankomumo rodiklius, yra panašūs ir yra populiariausi. Įdomu tai, kad popierinių įmonių katalogai jau senokai persikėlė į internetą, nes čia vartotojams patogiau ir greičiau rasti reikiamus duomenis. Popieriniai katalogai beveik išnyko, nes jų paskirtis nepatenkino šių laikų poreikių. Darbe analizuojama ne tik portalų funkcionalumas, bet ir ergonomika, dizainas, turinio kiekis ir kokybė, greitis, papildomos paslaugos, nauda vartotojui, reklamos kiekis ir kt. Pirmoje darbo dalyje aprašomi įmonių katalogai, vėliau svetainių įvertinimui pateikiama požymių lentelė, kurioje matosi visi portalų ypatumai. Darbo pabaigoje padaromos išvados kuriomis remiantis galima spręsti apie portalų būklę, trūkumus ir privalumus, bei pateikiami pasiūlymai katalogų vystimuisi.

2. ĮMONIŲ KATALOGAI
Lietuvoje yra daugiau nei 10 įmonių katalogų internete. Įmonių katalogai skirti pateikti vartotojams įvairią informaciją apie įmones: kontaktus, aprašymus, kreditingumo informaciją ir kt. Darbe pasirinkti du populiariausi įmonių katalogai 118.lt ir Rekvizitai.lt. Kiti katalogai yra mažiau lankomi. Įdomu tai, kad visalietuva.lt reklamuojasi per televizijos stotis, kad yra lyderis, nors oficialūs duomenys to nepatvirtina.

Įmonių katalogų paskirtis – leisti rasti asmenims informaciją apie įmones, kuri juos domina. Daugelyje katalogų pateikiami tik įmonių kontaktai, dėl to jie niekuo neišsiskiria ir negali būti lyderiais. Potencialūs klientai, ieškantys įmonių ar partnerių, norėtų žinoti apie jas daugiau nei tik telefoną ar adresą. Čia svarbu ir įmonės kreditingumas, patikimumas, istorija.

Iš kur gaunami duomenys apie įmones niekur nėra skelbiama, tačiau galima spėti, kad pradiniai duomenys gaunami iš Registrų centro (VĮ) , o vėliau papildomi pačių įmonių ar gaunami telefoninio pokalbio metu. Kai kurie duomenys gali būti gaunami iš įmonių interneto svetainių. Negalima paneigti, kad įmonės katalogai „skolinasi“ duomenis vieni iš kitų.

2.1 Įmonių katalogas 118.lt

118.lt yra gerai žinomas prekinis ženklas, kuris reklamuojamas jau daugelį metų. 118.lt priklauso UAB „Lintel“, kurioje dirba virš 1000 darbuotojų . UAB „Lintel“ priklauso TEO, AB grupei. „Lintel“ valdo didžiausią pagal verslo apimtis ir moderniausią pagal technologijas bei vadybą kontaktų valdymo centrą Lietuvoje. Bendrovė teikia paslaugas: „Informacija telefonu 118“, pagalba kompiuterių ir interneto vartotojams telefonu 1518, verslo klientams – nuotolinio klientų aptarnavimo sprendimus ir telerinkodaros paslaugas. Per metus įmonės konsultantai vidutiniškai atsako į 16 milijonų skambučių. Įmonių katalogas – tai tik papildoma reklama prekiniam ženklui „118“. Pagal labai mažus reklamos kiekius kataloge galima spręsti, kad čia nesiekiama uždirbti iš reklamos. Įmonės darbuotojų skaičius yra didelis, dėl to katalogo duomenų patikimumas ir atnaujinimas turėtų būti užtikrinamas.

Paveikslas 2. 118.lt titulinis langas

Tik apsilankius 118.lt į akis krenta portalo paprastumas. Čia, tarp gelsvų, akiai malonių atspalvių, pateikiama įmonių paieškos forma ir nuorodos kitos panašios informacijos paieškai. Iššoka tik vienas reklaminis skydelis, kurį nesunku uždaryti.
Google paieškos sistema, pagal žodį „įmonės“, įmonių katalogą 118 pateikia tik 10-tą. Pagal žodžius „įmonių katalogas“ tik 12-tą. Tai nėra geras rezultatas, turint omeny, kad katalogas yra lyderis. Tačiau prekės ženklo žinomumas užtikrina pastovų lankytojų srautą į portalą.

2.2 Įmonių katalogas Rekvizitai.lt

Rekvizitai.lt portalas nėra žinomas dėl reklamos. Jis dažniausiai šmėkščioja tarp Google paieškos rezultatų. Katalogas, pagal Whois duomenis priklauso fiziniams asmenims, nors tai nėra tikslu, kadangi ne visada nurodomi tikslūs domeno savininko duomenys dėl įvairiausių priežasčių. Kataloge nepateikiama informacija apie savininkus.

Paveikslas 4. Rekvizitai.lt titulinis langas

Tik atidarius portalą ekraną nušviečia mėlyna spalva. Akį traukia reklama, kurį pradžioje uždengia pusė ekrano, bet vėliau susitraukia. Tenka uždaryti vieną iššokusią reklamą, nors ji šone, bet erzina. Svetainės viršuje pateikiamos įvairios informacijos paieškos nuorodos, o žemiau įmonių paieškos forma. Dar žemiau pateikiamos įmonių veiklos kategorijos. Dešiniajame šone pateikiamos nuorodos įmonių informacijai atnaujinti, prisijungimo ir registracijos forma. Svetainėje siūloma susipažinti su viso pasaulio valiutų kursais, šalia yra apklausa, kuri lankytojus vilioja su įvairiais klausimais.

3. ĮMONIŲ KATALOGŲ LYGINAMOJI ANALIZĖ
Norint kuo teisingiau sulyginti du portalus, reikia nustatyti kuo daugiau lyginimo kriterijų ir įvertinti jų svarbumą. Dėl to šioje analizėje vertinamas ne tik portalų funkcionalumas, bet ir kiti svarbūs elementai, tokie kaip ergonomika, duomenų kiekis, įvairovė, patikimumas, lankomumas, sparta ir kt. Kituose darbo skyriuose kiekvienas kriterijus aprašomas atskirai ir palyginamas. Vėliau šie duomenys bus pateikti bendroje lentelėje ir susumuojami, o pagal taip daromos išvados. Kai kurie vertinimo kriterijai yra subjektyvūs, bet nepaisant to, yra svarbūs ir turi būti įtraukti darbe.

2.1 Dizainas ir ergonomika

Interneto portalo dizainas – tai jo veidas. Nors išvaizda nėra svarbiausias kriterijus, tačiau daro įtaką vartotojų pasirinkimui. Į svetainę, kuri nemaloni akiai, lankytojas nenorės sugrįžti, nes ji pasirodys nerimta.
Atidarius 118.lt portalą akis sušildo gelsvi atspalviai. Čia iš karto aišku ką reikia daryti – įvesti įmonės duomenis jos paieškai. Aiškiai išdėstytos nuorodos kitokios informacijos paieškai.
Įėjus į Rekvizitai.lt iš kart suprantama kur patekai – į rimtą portalą. Čia naudojami mėlyni atspalviai, kurie suteikia solidumo. Pagrindinėje svetainės dalyje taip pat pateikiama įmonių paieška. Paieškos forma šiek tiek sudėtingesnė nei 118, nes yra ne 3, o 5 paieškos laukeliai. Tai palengvina rasti tikslesnę informaciją, tačiau reikalauja daugiau laiko suprasti kur ką reikia įvesti.
118.lt norint surasti įmonę pagal jos veiklą, reikia atlikti 2 paspaudimus, naudojamas dviejų lygių kategorijų medis. Rekvizitai.lt portale naudojamas vieno lygio kategorijų medis. Tai pagreitina paiešką, tačiau ji tikslesnė pagal dviejų lygių kategorijas. Čia negalima būtų teigti, kad viena ar kita yra geriau, tai priklauso nuo vartotojo poreikių, vienam yra geriau rasti tikslesnę informaciją, kitam svarbu greitis.
Atsidarius atsitiktinės įmonės informacijos langą 118.lt kataloge visa informacija pateikiama trijuose stulpeliuose. Turint plačiaekranį monitorių tai patogu, nes nereikia slankioti lango. Pirmajame stulpelyje pateikiami įmonės kontaktai, kitame įmonės aprašymas, veiklos sritys, trečiajame žemėlapis. Rekvizitai.lt kataloge išdėstymas kitoks. Čia duomenys pateikiami ne iš kairės į dešinę, bet nuo viršaus į apačią. Svarbiausi duomenys aukščiau, mažiau svarbūs žemiau. Reiktų atlikti apklausą, koks pateikimas yra patogesnis vartotojui. Iš pirmo žvilgsnio patogiau 118, nes ten nereikia slankioti lango. Bet atidžiau panagrinėjus nesunku pastebėti, kad daug informacijos keliuose stulpeliuose šiek tiek trikdo ir trukdo susikaupti.

Paveikslas 5. 118.lt įmonės kontaktų langas.

Svetainių šriftai skiriasi. 118.lt portale naudojamas Tahoma šriftas ir yra mažesnis nei Rekvizitai.lt. Be to čia naudojama pilka spalva tekstui. Nors tai gražu, bet sunkiau skaityti. Rekvizitai.lt portale šrifto dydis stambesnis, naudojamas Arial šriftas, labai tamsios pilkos spalvos, dėl to jį lengviau skaityti, nors į ekraną telpa mažiau duomenų.
Iš esmės abi svetainės pateikia panašią informaciją tik išdėsto ją kitaip. Negalima tvirtai sakyti kuris išdėstymas yra geresnis, nes kiekvienas vartotojas turi skirtingus poreikius.

Paveikslas 6. Rekvizitai.lt įmonės kontaktų langas.

Atsidarius atsitiktinę įmonę pasirodė, kad 118.lt katalogas pateikė tik įmonės prekinio ženklo pavadinimą Credit24, o pačios įmonės pavadinimo nepateikė. Rekvizitai.lt portale pateikiamas ir prekinis ženklas ir įmonės pavadinimas, tai sustiprino pasitikėjimą šia svetaine. Į šį pastebėjimą bus atsižvelgta kituose skyriuose.
Atsidarius bet kurią įmonę, 118.lt įmonės paieškos laukeliai persikelia aukščiau. Galima bet kada ieškoti kitos įmonės, tai patogu. Tas pats Rekvizitai.lt portale, tik čia paieškos forma supaprastėja iki vieno laukelio.
118.lt portale ir įvedus įmonės pavadinimą negalima atlikti paieškos paspaudus ENTER klavišą – tiesiog neveikia. Tai šiek tiek nepatogu, jeigu ieškoma dažnai, tenka atitraukti rankas nuo klaviatūros ir imti pelę, kad paspausti paieškos mygtuką. Tai mažas minusas 118.lt įmonių katalogui. Rekvizitai.lt ENTER veikia naudojant bet kurį lauką.
Darbas be pelės patogesnis Rekvizitai.lt portale, nes čia su klaviatūra galima atlikti visus veiksmus ir tai nereikalauja daug pastangų. 118.lt darbas be pelės beveik neįsivaizduojamas, nes kai kurie mygtukai pasispaudžia tik su ja.
Atlikus paiešką pateikiamas rastų įmonių sąrašas. 118.lt šis sąrašas patogesnis, nes pateikiama įmonių veiklos sritys, pagal kurias galima atfiltruoti rastas įmones, tai palengvina susiaurinti paieškos rezultatus. Rekvizitai.lt portale veiklos sričių įmonių sąraše nepateikiama.
Bendrai apžvelgus ergonomiką ir dizainą sunku nuspręsti kuri svetainė geresnė pagal šiuos kriterijus. Ir viena ir kita turi savo trūkumus ir privalumus, dėl to vartotojas turėtų rinktis tai, kad jam aktualiau – ar daug informacijos viename lange, ar tvarkingai pateikta informacija didesniu šriftu, tačiau netelpanti į vieną langą. Svetainių ergonomika yra labai panaši, ir čia ir čia lengva surasti norimą įmonę pagal pavadinimą, įmonės kodą ir kitus duomenis.

2.2 Įmonių katalogų funkcionalumas

Dirbant su daug duomenų labai svarbus kriterijus yra funkcionalumas. Jis gali palengvinti informacijos paieškas ir suteikti daugiau įrankių darbui su ja. Šiame skyriuje aiškinamasi kokių funkcijų nėra konkuruojančiuose portaluose.
1. Paieška.
118.lt paprastoji paieška sudaryta iš 3 laukelių: „Prekių, paslaugų pavadinimas“, „Įmonės pavadinimas“, „Miestas“. Rekvizitai.lt paprastoji paieška susideda iš 5 laukelių: „Įmonės pavadinimas“, „Žodis“, „Miestas“, „Įmonės kodas“, „Veiklos sritis“. Skirtingais atvejais skirtingi poreikiai. Tačiau galima spėti, kad pagal įmonės kodą dažnai ieškoma, o to 118 paprastoje paieškoje nėra ir tenka atidarinėti detaliąją paiešką.
2. Detalioji paieška
118.lt detalioji paieška turi daugiau laukų nei rekvizitai 13 ir atitinkamai 7. Rekvizitai.lt neturi paieškos pagal namo numerį, el. pašto adresą, tinklapio adresą, telefono numerį, ar turi tinklapį ar el. paštą. Tai yra nelabai svarbūs paieškos kriterijai, nors, yra skirtingų poreikių vartotojų ir reiktų suteikti jiems galimybes ieškoti įvairiai. 118.lt yra daugiau laukų, bet kai kurie jų visai nereikšmingi. 118.lt neturi paieškos pagal PVM kodą.
3. Žemėlapis
Rekvizitai.lt portale po įmone rodomas nemažas žemėlapis, 118.lt rodomas mažas. Tiesa, abiejuose portaluose jį galima padidinti. 118.lt padidina žemėlapį tiek, kiek Rekvizitai.lt pateikiamas nepadidintas. Rekvizitai.lt svetainėje žemėlapį galima padidinti per visą ekraną. Abiejuose portaluose naudojamas tas pats Google Maps žemėlapis, kuris turi šiek tiek trūkumų – rodo netikslią namo vietą.
4. Duomenų spausdinimas
Abiejose svetainėse pateikta nuoroda įmonės duomenims spausdinti. Iš pirmo žvilgsnio spausdinimas panašus, tačiau atidžiau panagrinėjus matosi, kad Rekvizitai.lt tai apgalvojo kur kas geriau. 118.lt paspaudus spausdinimą iš karto iššoka langelis kuris prašo pasirinkti spausdintuvą ir spausdina. Nieko keisti neleidžia. Rekvizitai.lt portale paspaudus spausdinimo nuorodą atidaromas langas, kuriame pateikiama įmonės informacija be reklamų ir nereikalingų grafinių elementų. Čia galima pasižymėti reikiamus duomenis ir tik tuomet spausdinti. Atspausdinus įmonės duomenis 118.lt įmonės informacija netelpa į vieną lapą dėl netvarkingai išdėstytų duomenų, o Rekvizitai.lt telpa (išskyrus įmones, kurios turi labai daug duomenų, ilgą aprašymą).

5. Papildomas funkcionalumas
118.lt prie įmonių telefonų pateikta skambinimo ikona. Paspaudus ją siūloma įvesti turimą TEO telefono numerį ir automatiškai bus sujungiama su įmone. Skambučiai kainuoja įprastu tarifu. Tai patogu tuomet, kai dažnai skambinama įmonėms, bet tik iš TEO tinklo. Bet dėl laiko sutaupymo kyla abejonių, nes reikia įvedinėti savo telefono numerį, kai per tą laiką galima būtų telefono aparate įvesti įmonės numerį ir paskambinti. Rekvizitai.lt šios funkcijos neturi.
Rekvizitai.lt po kiekviena įmone siūloma ieškoti kitų įmonių toje pačioje gatvėje. Tai irgi abejotinai naudinga funkcija, tačiau ji yra nelabai gerai matomoje vietoje ir ja naudojasi tik tie, kuriems to reikia.
6. Įmonių duomenų atnaujinimas
Ir Rekvizitai.lt ir 118.lt pateikiama nuoroda, kurią paspaudus siūloma atnaujinti įmonės duomenis. 118.lt reikalauja vardo, pavardės, telefono, kad galima būtų atnaujinti duomenis. Rekvizitai.lt reikalauja papildomai pareigų, el. pašto adreso. Rekvizitai.lt privaloma registruotis, 118.lt yra paprasčiau, įvedus reikiamus duomenis iš karto siūloma keisti įmonės duomenis. Tačiau 118.lt riboja duomenų kiekį, norint įvesti daugiau duomenų tenka mokėti. Rekvizitai.lt duomenų kiekis neribojamas ir nemokamas, taip pat čia yra daugiau galimybių pristatyti savo įmonę, galima įkelti ne tik rekvizitus ir aprašymus, bet ir nuotraukas, naujienas, aprašymus kitomis kalbomis ir kt.
7. Kitų duomenų paieška
118.lt siūlo lankytojams ieškoti ne tik įmonių informacijos, bet ir gyventojų, adresų, maršrutų tvarkaraščių, pirkti įmonių sąrašus. To Rekvizitai.lt portale nėra. Gyventojų paieška, maršrutų paieška, žemėlapio paieška mažai susijusi su įmonių paieška, dėl to šis kriterijus darbe turės mažą svorį. Rekvizitai.lt pateikiami valiutų kursai ir jų svyravimo istorija, tai taip pat mažai įtakos bendrą svetainės reitingą, nes yra mažai susiję su įmonių paieška. 118.lt turi stiprų privalumą, nes siūlo pirkti įmonių sąrašus. Galima pasirinkti konkrečios srities, miesto įmones, kurių duomenys pateikiami lentelėse. Tai patogu įmonėms, užsiimančioms marketingu. Jos gali atrinkti įmones, kurios vėliau siųs reklaminę medžiagą ar vykdys telemarketingą.

Paveikslas 7. Įmonių duomenų sąrašų užsakymas.

8. Tarptautiškumas
118.lt katalogas turi tris kalbas – lietuvių, rusų, anglų. Rekvizitai.lt turi net 8, tarp jų yra ir kinų, ispanų, prancūzų bei kitos. Kalbantiems ne lietuviškai, įvairių šalių gyventojams yra patogu, kai informacija pateikiama jų kalba. Taip lengvinama užsieniečiams ieškoti įmonių ir partnerių Lietuvoje.
9. Paslaugos įmonėms
Rekvizitai.lt įmonėms siūlo reklamuotis kataloge, taip pat iškelti savo įmonę paieškos rezultatuose. 118.lt nesiūlo iškelti įmonės, nors tokia galimybė gal būt pasiūloma pardavimo momentu (nenurodyta). Tačiau katalogas siūlo pirkti įmonių sąrašus. Tai paslauga, kuri gali būti reikalinga tūkstančiams įmonių ir asmenų, ieškančių potencialių klientų.

Bendrai apžvelgus 118.lt ir Rekvizitai.lt portalų funkcionalumą galima teigti, kad daugiau galimybių yra 118.lt portale. Specifiniams poreikiams tenkinti 118 parengė platesnes galimybes ieškoti informacijos.
2.3 Duomenys

Duomenys (turinys) yra pats svarbiausias įmonių katalogo kriterijus. Jeigu portalas nepatogus ir nefunkcionalus, tačiau turi daug unikalaus, paklausaus turinio, jis bus lankomas. Šiame skyriuje pateikiami skirtumai tarp 118 ir Rekvizitai.lt portalų pateikiamos informacijos, jų kiekių.
Įmonių pavadinimas ne visada pateikiamas vienodai. Pavyzdžiui atsitiktinė įmonė „Credit24“ 118.lt kataloge pateikiama be įmonės pavadinimo, nurodomas tik prekinis ženklas. Rekvizitai.lt portale pateikiamas ir UAB pavadinimas, kuris visiškai nesutampa su prekinio ženklo pavadinimu. Tai yra didelis privalumas Rekvizitai.lt portalui, kadangi jis pateikia daugiau informacijos.
Įmonių telefonai, mobilieji telefonai, adresai, veiklos sritys, įmonių kodai, aprašymai, darbo laikas pateikiami abiejuose kataloguose. 118.lt pateikia ir įmonių filialų duomenis, Rekvizitai.lt tik kai kurių. Tačiau 118.lt nepateikia šių duomenų: Banko pavadinimo, atsiskaitomosios sąskaitos, PVM kodo (kas yra svarbu buhalteriams išrašantiems sąskaitas), Sodros kodo, skolų Sodrai, darbuotojų skaičiaus, įmonės nuotraukų, naujienų, akcijų, pranešimų, aprašymų kitomis kalbomis. Tai yra labai daug svarbių duomenų, kurių neteikia 118.lt nemokamai.

Paveikslas 8. Įmonės darbuotojų pokytis Rekvizitai.lt portale
118.lt papildomus duomenis teikia tik už papildomą mokestį, Rekvizitai.lt visi duomenys yra nemokami. Tai yra labai didelis privalumas. Be darbuotojų skaičiaus ir skolų Sodrai, Rekvizitai.lt portale pateikiama šiuo duomenų istorija, pagal kurią lengva suprasti, ar įmonė moki, ar ji auga ar mažėja.

Paveikslas 9. Skolų Sodrai istorija Rekvizitai.lt kataloge

Duomenų patikimumas yra sudėtingas klausimas, nes sunku įvertinti kurie duomenys yra patikimesi. Tačiau čia pliusą galima būtų dėti 118.lt, kadangi tai katalogas, kurį prižiūri įmonė, turinti virš 1000 darbuotojų, o jie kiekvieną dieną tikslina duomenis. Nors abiejuose portaluose įdiegtos priemonės pačioms įmonėms atsinaujinti duomenis, tai dar nereiškia, kad visos įmonės tai daro. Rekvizitai.lt duomenų atnaujinimas yra po klaustuku, nes neaišku kiek darbuotojų dirba su šia užduotimi.

2.4 Reklama įmonių kataloguose

Šiame skyriuje analizuojama kiek reklamos pateikiama lyginamuosiuose įmonių kataloguose. Atsidarius 118.lt rodoma viena iššokanti reklama kairėje. Atsidarius Rekvizitai.lt portalą rodoma reklama svetainės viršuje, kuri kartais prasiskleidžia ir uždengia reikšmingą ekrano dalį. Čia rodoma ir ta pati reklama kaip 118.lt, kairėje. Atidarius įmonės langą rodomos net 5 reklamos, bet jos neįkyrios, nes išdėstytos aplink įmonės kontaktinius duomenis, o ne jų viduryje. Kartais iššoka 6-oji reklama per visą ekraną. Tai buvo atidarius Rekvizitai.lt portalą pirmą kartą, vėliau šios erzinančios reklamos pastebėti nepavyko.
Pagal reklamos kiekį portaluose galima spręsti, kad Rekvizitai.lt pagrindinės pajamos yra iš jos. 118.lt portalą laiko kaip papildomą priemonę atnaujinti įmonių duomenis ir juos pardavinėti, o reklamos čia beveik nėra. Kadangi 118 pagrindinė veikla – informacijos teikimas telefonu, ji pajamas generuoja ne iš portalo, dėl to nenuostabu, kad čia reklamos mažai.
Malonu atidaryti portalą, kuriame reklamos mažai, tačiau jeigu ten pat yra mažai ir reikalingų duomenų, vartotojas rinksis portalą su reklama. Protingai išdėstyta reklama vartotojų negąsdina.

Paveikslas 10. Reklamos gausa portale Rekvizitai.lt

2.5 Portalų greitis

2010 metais, net Google paieškos sistema pradėjo reitinguoti svetaines ir pagal jų veikimo greitį (spartą). Jeigu svetainė veikia lėtai, Google ją rodo žemiau sąrašuose . Tai padaryta dėl patogumo vartotojui. Dėl to šiame skyriuje įvertinami ir svetainių vartimosi greičiai.
Greičio matavimui naudojamas internetinis įrankis LoadImpact , kuris imituoja 50 vartotojų elgseną ir matuoja portalų greitį. Žemiau pateikiami rezultatai.

Paveikslas 11. 118.lt veikimo greitis pagal vartotojų skaičių

Iš grafiko matosi, kad 118.lt krovimosi greitis virš 10 sekundžių. Tai yra labai lėtas krovimasis. Tiesa, LoadImpact greitį matuoja iš užsienio, dėl to Lietuvos vartotojams portalas turėtų krautis greičiau. Pagal grafiką matyti, kad greičio neįtakoja, kai svetainėje naršo 15 lankytojų, o kai jų padaugėja, greitis kelis kartus sulėtėja, o nuo 40 vartotojų svetainė tapo visiškai nepasiekiama.

Paveikslas 12. Rekvizitai.lt veikimo greitis pagal vartotojų skaičių

Rekvizitai.lt kraunasi sparčiai, vidutiniškai per 3 sekundes. Vartotojų skaičius neįtakoja svetainės veikimo greičio, tai rodo, kad svetainė optimizuota dideliems vartotojų srautams. Patogu ieškoti informacijos svetainėje, kuri veikia sparčiai.
2.6 Portalų lankomumas

Portalo lankomumas gali pasakyti kiek jis yra naudingas vartotojui. Lankomas portalas visuomet turi didesnę vertę vartotojui, nei nelankomas, nes lankomumas įrodo portalo poreikį. 118.lt katalogo statistika pateikiama viešai Gemius Audience reitinguose. Gemius Audience yra pagrindinis oficialios informacijos apie lankomumą šaltinis. Čia nurodoma, kad per mėnesį 118.lt sulaukia 302 000 unikalių lankytojų iš Lietuvos, tai yra 23-ia svetainė pagal lankomumą Lietuvoje. Rekvizitai.lt šioje lankomumo statistikoje nedalyvauja, dėl to sunku spręsti kuri svetainė populiaresnė.
Google Rekvizitai.lt portalą pateikia antrą po įmonės.lt. Tai įrodo, kad Rekvizitai.lt turi unikalios informacijos ir patinka pasaulinei paieškos sistemai. 118 pateikiama tik 10-ta. Google taip pat vertina svetaines ir joms suteikia PageRank reitingą. Abejoms svetainėms suteiktas vidutinis 5 iš 10 reitingas.
Lankomumą galima lyginti naudojantis Alexa pasaulinės lankomumo statistikos sistema. Ši sistema matuoja ne tik Lietuvos vartotojus, bet ir pasaulio. Dėl to Gemius ir Audience duomenys gali skirtis. Kadangi Rekvizitai.lt portale įdiegta daugiau kalbų, čia turėtų lankytis daugiau užsienio vartotojų, nei 118.lt kataloge. Taip paaiškinami žemiau pateikti duomenys.

Paveikslas 13. Alexa lankomumo rodikliai

Alexa grafike parodyti 6 mėnesių lankomumo rodikliai. Čia matosi, kad Rekvizitai.lt portalas paskutinį mėnesį aplenkė 118.lt, nors tai buvo padaręs ir anksčiau. Abu katalogai kovoja dėl lyderio pozicijų. Turint omeny, kad 118 yra plačiai žinomas prekės ženklas, kurio reklamą galima pamatyti ne tik spaudoje bet ir televizijoje, galima teigti, kad Rekvizitai.lt įdėjo daug pastangų, kad be reklamos pasiektų tokias aukštumas. Dėl ko būtent toks lankomumas spręsti sunku, bet galima spėti: daugiau informacijos, greitesnis svetainės veikimas, daugiakalbiškumas.
Svetainių greitis išbandytas ir praktiškai. Buvo matuojamas laikas per kurį pasikrauna svetainės atliekant skirtingas užduotis. Atliktų testų rezultatai pateikti lentelėje žemiau. Šie rezultatai gali skirtis, priklausomai nuo portalų apkrovimo, laiko.

Nors rezultatai labai panašūs, bet galima teigti, kad Rekvizitai veikia stabiliau ir greičiau. Šis darbas buvo rašomas ne vieną diena ir rašymo metu buvo pastebėti 118.lt greičio sutrikimai. Kartais svetainė kraudavosi daugiau nei 10 sekundžių. Per tokį laiką dalis vartotojų paprasčiausiai atidaro kitą katalogą ir ieško informacijos ten.

4. ANALIZĖ
Šiame skyriuje pateikiama lentelė su visais analizuotais įmonių katalogų kriterijais. Kiekvienas kriterijus vertinamas balais. Balai nustatomi atsižvelgiant į kriterijaus svarbą įvairiais aspektais. Darbe stengiamasi vadovautis objektyvia logika, kai kurie kriterijai gali būti įvertinti tik subjektyviai, nes vartotojų apklausa ir testai nėra atliekami.

Pateiktoje lentelėje įvardinti įvairūs kriterijai, kurie įvertinti balais. Dizainas (bendras vaizdas) įvertintas santykinai, Rekvizitai.lt skirta 0,7 balo, 118.lt skirta 0,8. Taip yra todėl, kad 118.lt dizainas turi daugiau detalių, yra „minkštesnis“, malonesnis, bet tai nėra objektyvi nuomonė.
Dizainas (spalvos) Rekvizitai.lt svetainėje įvertintas 0,7 balo, o 118.lt 0,8 balo, nes pastarosios spalvos geriau suderintos ir malonesnės akiai.
Portalų šriftai geriau įvertinti Rekvizitai.lt – 0,9, 118.lt -0,7, nes didesni šriftai lengviau skaitomi ir rekomenduojami dėl pastaruosius 10 metų vartotojų ekranų rezoliucijos didėjimo .
Dizainas (išdėstymas) abiejose svetainėse įvertintas po 0,7 balo, nes nėra priežasčių teigti, kad vienas ar kitas išdėstymas geriau. Tai priklauso nuo vartotojo poreikių. Vartotojai, kurie turi plačiaekranius monitorius (Wide), turėtų džiaugtis 118.lt išdėstymu, kiti – Rekvizitai.lt.
Dizainas (paprastumas) – tai bendras įspūdis apie svetainėje esančius įrankius, mokėjimas jais naudotis iš pirmo karto, susigaudimas svetainės dalyse. Pagal šį kriterijų abu įmonių katalogai įvertinti po 0,8 balo, nes portalai yra aiškūs, paprasti ir suprantami.
Paieška pasiekiama iš bet kurios svetainės vietos, dėl to abu katalogai pagal šį kriterijų įvertinti 1 balu.
Paieškos galimybių vertinime 118.lt gavo daugiau balų, nes jos detalioji paieška yra itin smulki ir galima rasti įmones pagal daugiau kriterijų nei Rekvizitai.lt portale. Pagal šį vertinimą 118.lt įmonių katalogui skirta 1 balas, o Rekvizitai.lt 0,8 balo.
Įmonių paieškos sąrašas detalesnis 118.lt kataloge, nes sąraše galima filtruoti įmones pagal kategorijas, jam skirta 1 balas, Rekvizitai.lt 0,8 balo.
Pagal tai, kiek įmonės rekvizitų pateikiama kataloguose Rekvizitai.lt buvo įvertinti 1 balu, 118.lt 0,9 balo, nes pastarajame nėra PVM kodų, banko sąskaitų duomenų.
Rekvizitai.lt gavo 1 balą, o 118.lt 0,1 pagal įmonių skolų pateikimą. 118,lt kataloge ši informacija pateikiama tik už papildomą mokestį, Rekvizitai.lt – nemokamai, taip pat yra skolų istorija.
118.lt nepateikia įmonės darbuotojų skaičiaus, tokia galimybė yra tik už papildomą mokestį. Rekvizitai.lt kataloge ši informacija pateikiama nemokamai, be to yra darbuotojų skaičiaus pokyčio istorija, dėl to 118.lt gavo 0,1 balo, Rekvizitai.lt 1 balą.
Papildomų duomenų, tokių kaip įmonės įvertinimas, nuotraukos, naujienos yra daugiau Rekvizitai.lt kataloge, o 118.lt kataloge nėra. Dėl to pagal šį kriterijų Rekvizitai.lt gavo 0,7 balo, 118.lt 0,1 balo.
Žemėlapį per visą ekraną galima atidaryti tik Rekvizitai.lt portale, dėl to jam skirta 1 balas, 118.lt 0,8 balo.
Įmonės duomenis atnaujinti yra lengva abiejuose portaluose, dėl to abu gavo po lygiai, t.y. 1 balą.
Duomenų lenteles su įmonių rekvizitais parduoda tik 118.lt, dėl to šiam katalogui skirta 1 balas, o Rekvizitai.lt 0,1 balo.
Rekvizitai.lt portale yra nemažai reklamos, kuri gali trukdyti dirbti ir erzinti, dėl to pagal šį kriterijų jis gavo 0,3 balo, o 118.lt 1 balą.
Svetainės krovimosi greitis labai skiriasi abiejuose kataloguose. Akimirksniu atidaromi Rekvizitai.lt, dėl to gavo 1 balą, o 118.lt lėtokai, dėl to gavo 0,3 balo.
Abu įmonių katalogai yra panašaus lankomumo (pagal Alexa reitingus), dėl to abu gavo po 1 balą.
Rekvizitai.lt registracija gan paprasta, tačiau 118.lt jos išvis nereikia, dėl to 118.lt gavo 1 balą, o Rekvizitai.lt 0,4 balo.
Informaciją telefonu teikia tik 118.lt įmonių katalogas, dėl to jam skirtas 1 balas, Rekvizitai.lt skirta 0 balų.
Įvertinus visus faktorius, darbuotojų skaičių, įmonės žinomumą, 118.lt gavo 1 balą pagal duomenų patikimumą, Rekvizitai.lt tik 0,2 balo.
Aiškus ir skaidrus yra 118.lt įmonių katalogo darbas, nes čia yra žinoma įmonė, pateikiami jos kontaktai, bet kada galima susisiekti, dėl to pagal šį kriterijų jam duota 1 balas, Rekvizitai.lt 0,2, nes galima susisiekti tik el paštu.
Pagal žinomumą, 118.lt katalogui skiriama 0,9 balo, Rekvizitai.lt tik 0,1 balo. Nors tai subjektyvus vertinimas, bet negalima paneigti, kad 118 kur kas plačiau žinomas.
Pagal naudą vartotojui Rekvizitai.lt gavo 2 balus, nes pateikia visą informaciją nemokamai, kurią galima pasiekti be registracijos, be to čia yra daugiau duomenų. 118.lt pagal šį kriterijų gavo 1 balą.
Pakeičiamumas – tai kriterijus, kuris vertina kiek katalogo galima atsisakyti naudojantis alternatyvomis. Rekvizitai.lt gavo aukštesnį balą, nes katalogas pateikia duomenis, kurių kiti viešai ir nemokamai neteikia, jis gavo 1 balą, 118.lt gavo 0,6 balo.
Įvertinus visus kriterijus, susumavus balus išaiškėjo, kad abu katalogai yra savotiški ir reikalingi. 19,6 balo gavo 118.lt, o Rekvizitai.lt 18,4. Jeigu Rekvizitai.lt nurodytų savo įmonės kontaktus ir telefoną, abu katalogai pagal visus kriterijus būtų vienodai įvertinti balų skaičiumi. Taip pat ir 118.lt galėtų daugiau atsiplėšti nuo Rekvizitai.lt, nesunkiai įgyvendinę tai ko neturi. Portalai yra nuolat tobulinami ir jų vertinimas laikui bėgant gali pasikeisti. Tik pačios įmonės gali nuspręsti kokia linkme toliau tobulinti įmonių katalogus, kad tapti lyderiais, tačiau daug nesvarstant, galima būtų įgyvendinti paprastas funkcijas ir smulkmenas, kurios nesunkiai pakeltų įvaizdį ir, greičiausiai, lankomumą, o tuo pačiu pajamas.

5. IŠVADOS

Lietuvos įmonių katalogai stebėti 2011 metų lapkričio mėnesį. Per visą mėnesį nebuvo pastebėta kokių nors portalų patobulinimų, atrodė, lyg portalai stovi. Tačiau pagrindinis darbas virė – buvo atnaujinami įmonių duomenys, kurie yra pati svarbiausia vartotojui priežastis ateiti į katalogą. Darbe buvo išanalizuoti du populiariausi įmonių katalogai Lietuvoje – 118.lt ir Rekvizitai.lt pagal įvairius kriterijus: dizainą, ergonomiką, greitį, duomenų kiekį, įvairovę, patikimumą, funkcionalumą ir kt. Abu katalogai buvo įvertinti pagal kiekvieną kriterijų. Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad 118.lt įmonių katalogas šiek tiek turi daugiau privalumų nei Rekvizitai.lt. Tačiau atlikus nesudėtingus pakeitimus Rekvizitai.lt galėtų pasivyti ar aplenkti 118.lt. Pagrindinis Rekvizitai.lt trūkumas – anonimiškumas. Čia nepateikiama nei portalo savininkų rekvizitų, nei telefono, dėl to, gali susidaryti nuomonė, kad ir duomenys pateikiami portale nėra patikimi.
118 yra gerai žinomas prekės ženklas Lietuvoje. Tai sustiprina pasitikėjimą katalogo duomenų tikslumu. Įmonėje dirba virš 1000 darbuotojų, kurie kiekvieną dieną atnaujina duomenis. Tai pagrindinis faktorius, kuris nulemia, kad 118.lt yra patikimiau nei Rekvizitai.lt. Pagal kitus kriterijus 118.lt katalogas arba atsilieka arba yra panašus į Rekvizitai.lt
Rekvizitai.lt pagrindiniai privalumai yra tai, kad visi duomenys yra nemokamai pateikiami viešai, be to, duomenų gausa lenkia kitus katalogus.
118.lt ir Rekvizitai.lt portalų tikslai šiek tiek skiriasi. 118.lt nesistengia uždirbti iš reklamos, jų pagrindinis verslas yra teikti informaciją padidinto tarifo telefonais. Pats portalas yra daugiau naudojamas prekės ženklo stiprinimui ir duomenų atnaujinimo įrankių suteikimui įmonėms, nei uždarbiui. Rekvizitai.lt pagrindinis pajamų šaltinis yra reklama, dėl to jos svetainėje yra daug. Teigti, kad tai yra tiesioginiai konkurentai negalima. Katalogų veiklos persipina, bet jų orientacija ir tikslai skirtingi.
Vartotojui, kuris ieško tik telefono ar adreso, siūlyčiau lankytis 118.lt, o vartotojui, kuris nori sužinoti apie įmonę daugiau (pavyzdžiui jos patikimumą), patarčiau apsilankyti Rekvizitai.lt.

Darbo autorius: L. M.
Atsiųsti pilną darbą Konkuruojanciu svetainiu internete analize