3 verslo idėjos

Neperšlampamų vienkartinių kelnių ir apsiaustų gamyba
Lietuva, lietaus šalis, kaip ir pusė Europos. Nuo lietaus apsisaugome lietsargiais, lietpalčiais arba nesisaugome. Šiuo metu lietpaltį nusipirkti ne problema, užtenka užsukti į didesnį prekybos centrą. Tačiau ne kartą teko susidurti, kai reikia apsisaugoti ne nuo lietaus, o po lietaus sušlapusios žolės. Daugelis gybautojų naudoja tam guminius batus, žvejai naudoja specialias kelnes iki juosmens. Bet ką daryti, kai reikia apsisaugoti nuo drėgmės tik vieną kartą. Šiuo atveju nesinori investuoti į batus kurie kainuoja mažiausiai 20LT ar specialias kelnes, kurių kaina prasideda nuo 70LT ir kurie užima palyginti daug vietos. Dar pasitaiko atvejų, kai nežinai, ar tos apsaugos reiks, pavyzdžiui kelionėje. Puiki išeitis – porą litų kainuojančios, beveik neužimančios vietos vienkartinės kelnės, kurias bet kada galima išsiimti iš bagažinės ir apsiauti vienam kartui, o panaudojus išmesti. Ar jums neteko eiti per pusės metro aukščio šlapią žolę su guminiais batais, kai į batus prikrenta ne tik žolės sėklų, vandens lašų, bet ir vabaliukų, erkių? Jei ne, jūs ne statistinis lietuvis. Mano idėja paprasta – gaminti gumines kelnes ir guminius apsiaustus (lietpaltis su kelnėmis). Jie leistų apsisaugoti nuo:

• Drėgmės – grybautojams, žvejams, medžiotojams, miško mylėtojams, biologams
• Nuo purvo – statybose, sode, pernešant daiktus, kitur
• Vabzdžių – grybautojams, žvejams, medžiotojams
• Panaudoti skirtingiems poreikiams

Šių produktų gamybos planas:

• Atlikti rinkos tyrimą
• Surasti gamybos įrangos ir žaliavų tiekėjus, sužinoti kainas
• Parašyti verslo planą
• Investuoti, arba gauti paramą
• Gauti leidimus
• Surasti tinkamas patalpas
• Įrengti gamybos liniją
• Pasamdyti darbininkus
• Surasti prekybos partnerius
• Plėsti gamybą ir asortimentą

Nors pasaulyje ir yra panašių gamyklų, mes turėtume privalumų, kurie leistų konkuruoti:

• Patvari medžiaga, kurią galima būtų naudoti ne vieną kartą
• Sustiprintas patvarumas plyšimo vietose
• Europos sąjungoje tokios gamyklos nėra – reiškia mums pasiekiama rinka be muito mokesčių.

Elektroninis ūkininkų turgus

Šiuo metu, didelė ūkininkų dalis nerimauja, dėl savo produkcijos realizavimo:

Kur parduoti? Kaip surasti klientą? Ar pavyks viską parduoti, kol produkcija nesuges?

Turiu idėją, kurią noriu realizuoti. Elektroninis ūkininkų turgus. Idėja paprasta, bet labai naudinga. Atidaromas internetinis puslapis, kuriame gali užsiregistruoti kiekvienas ūkininkas, norintis parduoti savo produkciją. Jis paskelbia produkcijos pavadinimą, jos likutį, minimalų pardavimo kiekį, atvežimo kainą, vietovę, privalumus, papildomą informaciją.

Daugeliui žmonių nesinori eiti į turgų pirkti prekių kiekvieną savaitgalį, o pirkti dideliais kiekiais ne visi gali, nes neturi su kuo transportuoti. Čia jie sužino apie virtualų ūkininkų turgų, kur gali užsisakyti pieno ir mėsos produktų, daržovių ir vaisių, medaus tiesiai iš ūkininkų. Produktai yra ekologiški, lietuviški ir iš žinomų ūkių. Tai yra patrauklu. Žmogus, užsisakęs maišą bulvių laimi, nes jam nereikia keliauti į turgų, jis mato kainą ir gali pasirinkti ją geriausią, jis gali papildomai sužinoti apie produktą ar užduoti ūkininkui klausimus, pasirinkti šalią esantį ūkį, žinoti transportavimo kainą, bei užsisakyti produktus neišeinant iš namų, nurodyti pristatymo laiką, kiekį. Per nedidelį laiko tarpą priimti produktus ir įvertinti jų kokybę internetiniame turguje. Kiekvienas ūkininkas gali būti vertinamas klientų, bei apie juos galima rašyti nuomonę, kurią sužinotų kiti pirkėjai.

Ūkininkai, norintys prekiauti savo produkcija turėtų užsiregistruoti šioje interneto svetainėje bei mokėti abonentinį mėnesinį arba metinį mokestį.

Šią idėją galiu pilnai realizuoti investavęs vos 20 000 litų. Idėjai pasiteisinus, galima būtų ją realizuoti ir kitose šalyse gana pigiai, nes išlaidos būtų tik kalbos pritaikymui ir reklamai. Šios idėjos nėra ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse šalyse. Galima sulaukti paramos, kadangi tai didelė pagalba ūkininkams. Planuojamas projekto atsipirkimas 3-5 metai.

Projekto įgyvendinimo planas:

• Detalus projekto planas
• Finansinės prognozės
• Samdomi programuotojas ir dizaineris
• Perkamas interneto domenas bei hostingas.
• Svetainės klaidų taisymas
• Aktyvi reklamos kompanija
• Pasyvi reklama
• Partnerių paieškos
• Plėtra

Sūdytų grybų gamyba

Parduotuvėse galime rasti džiovintų, marinuotų, retai sūdytų grybų. Bet dažnai šis produktas būna labai brangus, brangesnis net už medų. Europoje, net ir Lietuvoje grybai yra labai paklausi prekė, kur paklausa ir kelia kainą. Paplitę yra tik trys rūšys grybų: pievagrybiai, voveraitės ir baravykai. Kitų grybų pamatyti parduotuvių lentynose sunku arba neįmanoma. Pasidomėjęs kaime paplitusiu grybų paruošimo būdu nusprendžiau, kad Europoje dar yra niša – sūdytiems grybams. Tai nelabai sudėtingas verslas, kur sunkiausia būtų rasti specifines rinkas.
Sūdyti grybai ruošiami paprastai. Pirma paruošiama grybiena, po to ji apvaloma ir nuplaunama. Vėliau grybiena dedama į statines ir sumaišoma su druska. Statinės uždaromos ir laikomos vėsiose tamsiose patalpose. Po kelių savaičių grybus bus jau galima vartoti. Geriausia grybus talpinti į mažesnes statinaites ar stiklainius, kuriuos reiks prekiauti. Ši žaliava tinka vartoti kaip įprastus grybus, prieš vartojant juos reikia nuplauti. Virti ar kepti nebūtina. Šie grybai išlaiko savo natūralų skonį bei kvapą, tinka salotoms, sriuboms ir kitiems patiekalams. Tikslinis pirkėjas – restoranai ir kitos maisto įmonės, bet galima juos prekiauti ir parduotuvėse. Mano idėja sūdyti ne tik populiariuosius grybus, bet ir kitus – žaliuokes, makavykus, raudonviršius ir kt. Šie grybai puikiai tinka sūdymui.

Žaliava gaunama superkant grybus iš Dzūkijos, Suvalkijos gyventojų. Nepopuliarieji grybai yra pigūs, 1kg – 3-8Lt. Gyventojai noriai rinktų ir parduotų šiuos grybus, nes šiuose Lietuvos regionuose populiaru taip prisidurti pinigų prie pensijos, o kai kuriems tai vienintelis pragyvenimo šaltinis, tuo labiau, kad šių grybų yra pilni miškai.

Nors šis verslas gana pelningas, jis yra sezoninis, grybai auga tik vasaros gale ir rudenį. Bet apsirūpinus papankamai žaliavos, darbo užtektų visiems metams, pradžioje vyksta supirkimas, po to gamyba, vėliau pardavimas.

Verslo planas:

Išanalizuoti rinką
Apskaičiuoti gamybos kaštus
Gauti finansavimą
Rasti tinkamas patalpas
Gauti reikiamą įrangą
Pasamdyti darbininkus
Žaliavos supirkimas ir perdirbimas
Sandėliavimas
Prekybos šaltinių paieška
Vartojimo reklaminės instrukcijos, receptai
Prekyba