MOKU.LT pradinis puslapis

Kavinės - parduotuvės verslo planas

Tema Vadyba
Tipas Kursinis darbas
Aprašymas Planuose numatyta šiais metais pastatyti dviejų aukštų pastatą. Pirmame aukšte bus įrengta maisto prekių parduotuvė (prekybos salės plotas - 52 m2 ) ir 16 vietų kavinė su virtuve (salės plotas - 30 m2). Antrame aukšte bus buitinės patalpos (60 m2). Jose bus įrengta siuvykla. Pastato statybos darbai pradedami kovo mėnesį, o užbaigti numatoma liepos-rugpjūčio mėnesį.
Patalpinta 2005-08-20
Parsisiuntė 12095

Išsamus aprašymas

Kavinės bei parduotuvės klientai bus aplinkinio rajono gyventojai, pravažiuojantys vairuotojai (šalia yra degalinė, susikerta respublikinės reikšmės keliai, netoliese tiesiama Via Baltika magistralė) bei šalia esančios mokyklos moksleiviai ir darbuotojai.
Pagrindiniai įmonės tikslai - kultūringai, greitai aptarnauti klientus, pateikti visada šviežius maisto produktus ir tuo pritraukti pirkėjus.
Numatoma orientuotis į mažesnių kainų, bet didesnės apyvartos politiką.
Dabartinės įmonės savininkė bei būsimosios UAB vadovė L. Vosyliūtė, gyv. Seinų g. 27, Kaunas.
Įmonės buhalteris Darius Mockus, gyv. Taikos pr. 38, bt.37. Išsilavinimas aukštasis; specialybė - buhalteris. Amžius 27 m. 4 metai buhalterinio darbo patirtis.
Kadangi įmonės vadovė nėra maisto pramonės ar viešojo maitinimo specialistė, planuojant verslą buvo pasinaudota konsultantų pagalba.
Įvertinus realią situaciją, galimybes ir perspektyvas, įsitikinta, kad nuosavų finansinių išteklių, nepadarant žlugdančios įtakos dabartiniam verslui, įmonės savininkei nebeužteks. Šio projekto įgyvendinimui reikia 321 160 Lt pradinių investicijų. Idėjos įgyvendinimui L.Vosyliūtės IĮ gali skirti iki 200 000 Lt. Likusiai daliai imama 120 000 Lt banko paskola 3 metams su 15% palūkanomis. Prieš pradedant veiklą, liepos mėnesį bus keičiamas įmonės juridinis statusas - individuali įmonė reorganizuojama į UAB.
Finansiniai rodikliai apskaičiuoti trims alternatyvoms: optimistinei (115%), labiausiai tikėtinai - optimaliai (100%) ir pesimistinei (85%).

1 lentelė
Planuojamo verslo finansiniai rodikliai

Įvairiais verslais Vosylių šeima verčiasi nuo 1986 metų. Pagrindinis verslas, duodantis didžiausias pajamas buvo ir yra trikotažo gaminių gamyba ir realizacija. Atsiradus įstatyminei bazei, 1992 m. birželio 22 d. buvo įkurta L.Vosyliūtės individuali įmonė. Buvo išperkami patentai, leidžiantys užsiimti minėta veikla. Produkcijos gamyba organizuojama Lietuvoje, o realizuojama - dalis Lietuvoje, dalis - užsienyje. Be 4 verslininkės šeimos narių, įmonėje (trikotažo siuvimo ir realizacijos srityje) dirba dar 15 žmonių. Įmonės vidutinis mėnesinis pelnas sudaro 12-16 tūkst. Lt.
Veiklos pradžioje sąlygos šiam verslui buvo labai palankios, o tai leido sukaupti pagrindinį kapitalą tolimesniam įmonės vystymui. Nemaža dalis uždirbtų lėšų investuojama į įrengimus (siuvimo ir mezgimo mašinas). Nors pastaruoju metu dažnai besikeičiantys įstatymai (tiek Lietuvos, tiek NVS šalių) bei jų netobulumas nepalankiai veikia smulkius ir vidutinius verslininkus, daro jiems moralinę ir finansinę žalą,
- L.Vosyliūtės IĮ nenutraukia veiklos, bet priešingai - ieško naujų išplėtimo galimybių.
Viena iš šio projekto atsiradimo priežasčių - įmonės savininkės noras sumažinti priklausomybę nuo dabartinių patalpų nuomotojų. Tam reikalingos pakankamai didelės nuosavos buitinės patalpos. Antra priežastis - įsigijus žemės sklypą, atsirado galimybė pasinaudoti komerciniu požiūriu itin gera būsimo pastato vieta ir gauti papildomas pajamas organizuojant mažmeninę prekybą maisto prekėmis ir kavinės darbą.
Veiklos ir vietos perspektyvumas bei gana aukštas žemės sklypo likvidumas (jau gauti keli pasiūlymai jį parduoti) dar labiau paskatino investuoti lėšas į šį projektą.

2. VERSLO ŠAKOS ANALIZĖ
2.1. Dabartinė situacija ir šakos plėtros tendencijos

Per paskutiniuosius kelerius metus Lietuvoje pastebimai pagausėjo smulkių parduotuvių, prekiaujančių maisto produktais. Smulkios maisto prekių parduotuvės pranašesnės prieš supermarketus tuo, kad čia daug lankstesnis, dažniausiai tiesioginis valdymas, daug greičiau galima prisitaikyti prie kintančių pirkėjų poreikių, dažnai nusistovi neformalūs santykiai tarp pirkėjų ir pardavėjų. Tačiau sėkmė labiausiai priklauso nuo parduotuvės dislokacijos vietos, tinkamai vykdomos kainų politikos (reikia labai atidžiai sekti konkurentus) bei kultūringo aptarnavimo. Taip pat labai didelė konkurencija ir tarp viešojo maitinimo taškų, nes steigti barus, kavines tapo madinga. Ir tai dažniausiai daro neprofesionalai, žmonės neturintys atitinkamo išsilavinimo, todėl nenuostabu, kad labai daug kavinių, restoranų bankrutuoja arba dirba nuostolingai, nes pasiūla žymiai viršija paklausą. Labai susilpnėjo šios srities teisinis ir kitoks reguliavimas. Dažnai dirbama nepaisant specifinių reikalavimų viešajam maitinimui. Didžiausią pelną šiuo metu gauna taškai, prekiaujantys "greitu maistu", ypač populiariu jaunimo tarpe - picerijos, hamburgerinės ir pan. Stebimas ir klientų amžiaus ribų atsiradimas. Vyresnio amžiaus žmonės retai beužsuka į kavines. Daugiausiai klientų - iš pajamas gaunančio, bet neturinčio didesnių finansinių įsipareigojimų (pvz., šeimai) jaunimo tarpo, gretimų įstaigų darbuotojai. Ilgainiui išliks tik tie taškai, kurie turi galimybes pritraukti pastaruosius segmentus.

2.2. Potencialūs ir esami konkurentai

Dabar arčiausiai būsimos parduotuvės - kavinės vietos (t.y. aptarnavimo zonoje) esantys prekybos taškai:
1) Šalia būsimos parduotuvės - kavinės yra kioskas, prekiaujantis įvairiomis prekėmis, daugiausiai maisto produktais (sausainiais, saldainiais, kramtomomis gumomis, šokoladais ir pan., bei kai kuriomis smulkiomis buitinėmis prekėmis). Šis prekybos taškas nėra konkurentas, nes čia siauras prekių asortimentas, iš esmės skiriasi prekybos organizavimo forma.
2) Priešingoje kelio pusėje, degalinėje yra maža parduotuvėlė ir bariukas. Čia prekių asortimentas siauras ir gali patenkinti tik minimalius vairuotojų poreikius. Be to, šis prekybos taškas orientuotas tik į siaurą pirkėjų ratą.
3) Be anksčiau paminėtų, aptarnavimo zonoje (maždaug 500 m spinduliu) yra dar 8 prekybos taškai, prekiaujantys maisto produktais. Visi jie yra praktiškai vienoje vietoje - 50m spinduliu nuo "Gastronomo" parduotuvės ir to paties pastato antrame aukšte esančio restorano "Du milžinai". Tarp jų yra 2 tikros parduotuvės, specialiai statytos ir pritaikytos prekybai maisto prekėmis - tai "Gastronomas" su restoranu "Du milžinai" ir "Duoninė". Kitos įrengtos gyvenamuosiuose namuose arba pastatytuose nedideliuose nameliuose, jų prekybos salės nedidelės, prekių asortimentas panašus (išskyrus vieną, kuri prekiauja mėsa ir jos gaminiais. Kavinių (neskaitant restorano "Du milžinai") šioje zonoje nėra. Artimiausios 4 kavinės yra maždaug už 1-1.3 km. Aukščiau paminėtų prekybos taškų lankytojai yra tiek vietiniai gyventojai, tiek pravažiuojantys.

2.3. Potencialūs vartotojai ir aptarnavimo zona

Tiksliai prognozuoti būsimų pirkėjų skaičių ir jų sudėtį praktiškai neįmanoma, tačiau galima numatyti bendras tendencijas. Planuojant Parduotuvės - kavinės pajamas būsimi klientai suskirstyti į tokias grupes:

1) dalis gyventojų, gyvenančių 1 km (15 min. kelio) spinduliu aplink parduotuvę (apie 800 privačių gyvenamųjų namų ir vidurinė mokykla). Manoma, kad šie lankytojai sudarys apie 70% lankytojų;

2) apie 30% sudarys pravažiuojantys (turintys automobilius) Via Baltika keliu ir į degalinę užvažiuojantys klientai.

Lankytojų sudėtis skirtingu paros metu:

1) Iš ryto (800 - ¬ 1200 ) lankytojus sudarys vairuotojai, kurie nakvojo prie degalinės (dabartiniu metu dažnai nakvoja 2-4 treileriai)¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬, arba sustoję užsipilti degalų, bei į mokyklą einantys mokiniai bei darbuotojai.

2) Dienos metu (1200 - 1600)didesnę pirkėjų dalį sudarys mokiniai ir mokyklos darbuotojai (ypač pietų pertraukų metu);

3) Vakare (1600- 200 ) kavinės lankytojai bus vietiniai gyventojai bei - pravažiuojantys (taip pat sustoję nakvynei prie degalinės sunkvežimių vairuotojai).
Parduotuvės - kavinės potencialius klientus galima apibūdinti kaip vidutines ir didesnes pajamas gaunančius. Tokia išvada padaryta dabar Garliavoje veikiančių parduotuvių pirkėjų stebėjimais. Planuojamos parduotuvės - kavinės pajamos pateiktos priedų 1 lentelėje.

3. SIŪLOMO PROJEKTO ESMĖ
3.1. Asortimento politika

Parduotuvės prekių asortimentas bus gana platus, bet nelabai gilus. Miestų rajonuose siauros specializacijos maisto prekių parduotuvės kol kas dar neturi didelės perspektyvos. Planuojama prekiauti tiek kasdieninio maisto produktais, tiek retesnės paklausos. Savaitgaliais ir prieš šventes ketinama praplėsti įvairių konditerijos gaminių pasirinkimą.
Kavinės asortimentas priklausys nuo lankytojų poreikių. Dienos metu, be įprastų patiekalų, bus stengiamasi pateikti įvairų "greitą maistą", t.y. dešrainius, picą, 3-4 rūšių mėsainius, nes tai labai patogu pravažiuojantiems vairuotojams bei pertraukų metu - mokiniams ir mokytojams. Kavinėje taip pat bus prekiaujama ir alkoholiniais gėrimais.

4. GAMYBINIS PLANAS

Produkcijos (patiekalų) gamyba vyksta tik kavinėje, todėl plačiau reikėtų aptarti prekių tiekimą bei atsargų sudarymą.

4.1. Prekių įsigijimo formos ir tiekėjai

Parduotuvė - kavinė bus geroje vietoje prekių tiekimo atžvilgiu. Čia susikerta keliai, kuriais jau dabar važiuoja įvairių maisto prekių tiekėjai iš Kauno, Marijampolės, Prienų, Pasvalio, Mažeikių, Panevėžio, Klaipėdos, Tauragės ir kitų miestų. Nemažą maisto prekių asortimentą siūlo nedideli maisto perdirbimo ir gamybos cechai, esantys Kauno rajone.
Dauguma prekių bus gaunama tokio tipo prekybos įmonėms įprasta forma. Gamybinės ir perdirbimo įmonės bei didmenininkai dabartiniu metu sutinka tiekti prekes, atsiskaitymą už jas atidedant įvairiam laikotarpiui (priklausomai nuo prekių rūšies), dažniausiai 7-15 dienų. Yra tokių, ypač konditerijos, duonos ir pyrago gaminių tiekėjų, kurie sutinka, kad atsiskaitymas už prekes būtų vykdomas vieną kartą per mėnesį. Būsimi prekių tiekėjai dar nėra pasirinkti, kadangi, kol bus pastatyta parduotuvė- kavinė, gali pasikeisti situacija tiekėjų rinkoje (pvz., gali kisti kainos ir terminai, atsirasti naujų tiekėjų).
Be paprasto tiekėjų kredito, numatyta dalį prekių realizuoti konsignacijos pagrindais. Ypač lėto apyvartumo prekes - konservus, kompotus ir pan., virtuvės priežiūros ir asmeninės higienos priemonės ir pan. Tai leis minimizuoti nuosavų apyvartinių lėšų poreikį.

4.2. Prekių atsargų sudarymas ir laikymas

Kasdieninio vartojimo maisto prekių tiekėjai prekes pristatys kiekvieną darbo dieną. Rečiau vartojamų ir perkamų prekių (pvz., kavos, šokolado, saldainių ir pan) atvežimas gali būti organizuotas 1-2 kartus per savaitę. Siekiant tikslo visada pateikti kokybiškus ir šviežius produktus, parduotuvėje numatyta laikyti nedideles atsargas.
Taip pat bus siekiama nekaupti prekių atsargų sandėlyje. Visos prekės turi būti prekybos salėje , tik apie 20% planuojama sandėliuoti (rečiau tiekiamas ir perkamas prekes - cukrų, kavą, miltus, kruopas, sausainius, saldainius, alkoholinius gėrimus ir pan.).
Įvertinus planuojamas atsargas, atsiskaitymų su tiekėjais terminus (kreditus) ir komiso (konsignacijos) sutarčių pagrindu parduodamų prekių dalį, nustatytas nuosavų apyvartinių lėšų poreikis (žr. priedų 11 lent.). Šios apyvartinės lėšos bus reikalingos tik parduotuvės-kavinės darbo pradžioje (kol bus išsikovotas tiekėjų pasitikėjimas), nes remiantis kitų parduotuvių veiklos duomenimis, sutartis ir atsiskaitymus galima sutvarkyti taip, kad nuosavų apyvartinių lėšų praktiškai iš viso nebereikėtų.

4.3. Projekto įgyvendinimo eiga

Daugelis darbų bus atlikta įmonės savininkės šeimos bei giminės narių pagalba. Tik pagrindiniams bei sudėtingiems darbams bus samdomos firmos ar specialistai. Savo jėgomis bus įsigyjama didžioji dalis statyboms reikalingų medžiagų bei prekybinės įrangos. Tai leis mažiausiai 30% sumažinti pastato statybos ir patalpų įrengimo išlaidas. Lėšų investavimo į statybą eiga parodyta verslo plano 1 priede.

4.3.1.Žemės sklypo ir teritorijos sutvarkymas
Teritorija jau paruošta pastato statybai. Ruošiamasi įrengti gerą 10-14 vietų automobilių stovėjimo aikštelę. Baigus statyti parduotuvę-kavinę bus padarytas privažiavimas tiekėjams.

4.3.2. Parduotuvės-kavinės pastato statyba
Pagrindinius statybos darbus numatyta statyti savo jėgomis (kai kurie šeimos nariai turi tam atitinkama kvalifikaciją), bei samdyti kelis statybininkus-pagalbininkus. Vidaus ir išorės apdailos darbams bus samdomos firmos.

4.3.3. Prekybos įrangos įsigijimas
Didžioji dalis įrangos bei medžiagų įsigyjama investuojant nuosavas lėšas. Dalis naujos prekybinės įrangos bus atsivežama iš Vokietijos, apeinant tarpininkus. Įrangos įsigijimo išlaidos 30-40% mažesnės nei įsigyjant Lietuvoje: tai nauja Lietuvoje pagaminta įranga arba naudota iš Vokietijos, Lenkijos ar Čekijos.

4.3.4. darbuotojų samdymas
Baigiant parduotuvės-kavinės pastato statybos ir įrangos darbus, lygiagrečiai bus vykdoma reikalingų darbuotojų paieška bei atranka. Darbo sutartys bus pasirašomos prieš pat parduotuvės-kavinės darbo pradžią (jau įregistravus UAB). Specialiai apmokyti darbuotojus nenumatyta.

5. MARKETINGO PLANAS
5.1.Tikslai ir uždaviniai

Parduotuvės- kavinės pagrindiniai darbo tikslai ir uždaviniai:
1. Kultūringas ir greitas klientų aptarnavimas.
2. Visada šviežių maisto produktų pateikimas.
3. Pelną ir konkurencingumą užtikrinanti kainų politika.
4. Gyventojų, gyvenančių 1 km atstumu, pritraukimas.


5.2. Kainos

Nustatant prekių kainas bus siekiama dviejų tikslų:
- bendras kainų lygis turi būti panašus į konkurentų, kad neatbaidytų ir mažesnes pajamas gaunančių pirkėjų;
- parduotuvė - kavinė turi duoti pakankamai pelno, kad būtų užtikrintas palūkanų mokėjimas ir paskolos grąžinimas bankui (pelnas ir nusidėvėjimas - pagrindiniai paskolos grąžinimo šaltiniai).

Numatoma taikyti mažesnių kainų, bet didesnės apyvartos politiką.

5.3. Realizavimo būdai

Savitarna parduotuvėje nenumatyta. Čia bus įrengtos pakankamai didelės ir patogios pardavėjoms (kad būtų galima greitai paduoti pirkėjo nurodytą prekę ir papildyti jų atsargas) prekių lentynos bei šaldymo kameros su permatomo stiklo durelėmis - pirkėjai turi matyti visą prekybos salėje esantį prekių asortimentą. Pirkėjų aptarnavimui numatyti du prekystaliai su kasos aparatais ir svarstyklėmis (t.y. vienu metu dirbs dvi pardavėjos): vienas orientuotas prekybai mėsa-žuvimi bei kulinarija, kitas - duonos, pieno produktais bei konditerija. Pirkėjams bus siūlomos ir papildomos virtuvės paslaugos - "užsakymų stalas".
Kavinėje vienu metu dirbs 4 žmonės - barmenė (aptarnaus prie baro sėdinčius ir stovinčius lankytojus, padavėja (aptarnaus prie staliukų sėdinčiuosius), virtuvės šeimininkė-virėja ir pagalbinė darbininkė. Kavinėje numatyta naudoti ne tik įprastus, bet ir vienkartinius indus, kad lankytojai (ypač mokiniai, vairuotojai) galėtų paruoštus patiekalus išsinešti. Vasaros metu keletą staliukų numatoma pastatyti lauke.
Realizacijos apimtys pateiktos 1 ir 3 lentelėse.
5.4. Reklama

Parduotuvės - kavinės darbo pradžioje, siekiant pristatyti naująją parduotuvę - kavinę, bus vykdoma intensyvi reklamos politika, t.y. periodiškai spausdinami reklaminiai skelbimai Garliavoje labiausiai skaitomuose leidiniuose - "Kauno dienoje" ir "Tėviškės žiniose" bei transliuojami skelbimai per vieną iš populiariausių Kauno radijo stočių "Pūkas" (skelbimams\per keletą stočių ar per televiziją pradiniame etape skirti lėšų nėra galimybių, o skelbtis per pačias populiariausias radijo stotis respublikoje - netikslinga). Taip pat numatoma pateikti reklamą ant prekybinių maišelių, į kuriuos bus sudedamos pirkėjų nusipirktos prekės (analogiškai parduotuvių "Dama" reklamai).
Vėliau bus taikoma tik palaikanti reklama.
Tačiau pati efektyviausia reklama orientuojantis į vietinių gyventojų segmentą (o būtent jie sudarys didesnę dalį būsimųjų klientų) - tai teigiami atsiliepimai "iš lūpų į lūpas", todėl svarbiausia yra pirkėjo galimybė bet kada pasirinkti ir nusipirkti kokybiškų ir šviežių maisto prekių, greitas ir kultūringas aptarnavimas.


Raktiniai žodžiai

  • verslo plano pavyzdys
  • verslo planas pavyzdys
  • kavines verslo planas

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos