MOKU.LT pradinis puslapis

Tuberkuliozė

Tema Medicina
Tipas Referatas
Aprašymas Įvadas. Bendra informacija. Tuberkuliozės sukėlėjai. Tuberkuliozės formos. Tuberkuliozės diagnozavimas ir gydymas. Tuberkuliozės gydymas. Išvados. Literatūra.
Patalpinta 2008-02-16
Parsisiuntė 642

Išsamus aprašymas

ĮVADAS




Yra nemažai oro lašeliniu būdu plintančių ligų. Tačiau bene labiausiai šiuo metu paplitusi ir dažniausiai minima yra tuberkuliozė. Tuberkuliozės (kitaip džiovos) sukėlėją dar prieš daugiau nei šimtą metų atrado vokiečių gydytojas Robertas Kochas. Už tai jam buvo suteikta Nobelio premija. Nepaisant to, iki šiol nepavyksta nugalėti šios ligos.
Viena iš pagrindinių priežasčių – žmonių neišmanimas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtinė ir sunkiai pagydoma liga, vidutiniškai 55 % ligonių toliau platina ligos sukėlėjus. Tačiau, pradėjęs gydytis, žmogus jau po kelių savaičių yra mažai pavojingas aplinkiniams.
Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, pergyvenimai, lėtinis plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojamas, rūkymas. Taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena.
Remiantis esama situacija, galima daryti išvadą, kad visuomenė nesupranta ir nesisaugoja tuberkuliozės, daug jaunų žmonių neturi jokios asmeninės sveikos elgesio motyvacijos. Tuberkuliozė pradėjo vis labiau plisti šeimose. Tai kelia didelį susirūpinimą. Kalbant apie profilaktiką reikia pripažinti, kad gyventojai stokoja žinių. Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė, kitaip vadinama džiova, pavojinga ne tik sergančiam, bet ir aplinkiniams. Gal todėl dažnai sergantis tuberkulioze slepia ligą nuo artimųjų, laiko ją „ dievo rykšte‘‘ ir gėdingu dalyku.
BENDRA INFORMACIJA


Tuberkuliozė – tai lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Ši liga plinta oro – lašaliniu būdu. Ligoniui kosint, čiaudant į aplinką išsiskiria didelės užkrato dozės. Ligos perdavimas įvyksta įkvėpus sergančiojo selių lašelių, nors suserga ne kiekvienas įkvėpęs žmogus. Tuberkliozės sukėlėjas – mikobakterijos ore išsisklaido 5 metrų atstumu. Išsilaiko iki 5 valandų. Tuberkuliozės inkubacinis laikotarpis (laikas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų) gali būti įvairus: 2 savaitės, 2 mėnesei ir ilgesnis. Asmeniui, užsikrėtusiam tuberkuliozės mikobakterija, ligos požymiai gali iš viso nepasireikšti. Kai kurių mokslininkų teigimu, rizika susirgti tuberkulioze užsikrėtusiems (infekuotiems) asmenims tesudaro 10 % . Tuberkulioze dažniau serga vyresni ir pagyvenę žmonės. Daugelis jų buvo kontaktavę su sergančiais, ar anksčiau jau užsikrėtę tuberkulioze.
Tuberkulioze taip pat galima užsikrėsti tiesioginio (sveikinantis ar bučiuojantis) ir netiesioginio kontakto (per užterštus rankšluosčius, patalynę, indus, higienos priemones) metu, ypač kai ligonis nesilaiko asmens higienos reikalavimų. Ligonis, nepavojingas aplinkiniams (jeigu tinkamai gydomas) jau po 2 – 3 savaičių gydymo.
Tuberkuliozės požymiai tokie: ilgai besitęsintis kosulys, karščiavimas (temperatūra neaukšta), prakaitavimas, ypač nakties metu, bendras silpnumas, nemiga, apetito stoka. Tačiau dalis asmenų gali šių požymių nejausti. Diagnozę patikslinti galima atlikus rentgeno nuotrauką arba ištyrus ligonio skreplius mikrobiologiškai.



Raktiniai žodžiai

  • tuberkuliozes pozymiai
  • tuberkulioze
  • tuberkuliozės požymiai

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos