MOKU.LT pradinis puslapis

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis

Tema Muzika
Tipas Rašinys
Aprašymas Čiurlionio asmuo. Čiurlionio gyvenimas.
Patalpinta 2006-10-05
Parsisiuntė 945

Išsamus aprašymas

1964 m. vasarą grupė lietuvių alpinistų Pamyro kalnuose pavadino pirmąsyk įkoptą 5800 m aukščio viršūnę Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardu.
Tai ne vienintelis atvejis, įamžinęs Čiurlionio vardą žemės rutulio geografiniuose pavadinimuose. Dar 1913 metais Georgijaus Sedovo poliarinė ekspedicija pakrikštijo ,,Čiurlionio kalnais’’ uolotus iškyšulius Prano-Juozapo Žemės archipelago Hukerio saloje. Vėliau Čiurlionio vardą gavo toje pačioje saloje ir ledyninis kupolas, kurio viršūnėje gyveno ir tyrinėjo ne viena tarybinė mokslinė ekspedicija. Taigi lietuvių menininko vardas šiandien įrašytas į žemėlapius ir mokslinę literatūrą, pusei amžiaus praėjus nuo tos dienos, kai juo buvo pavadinti negyvenami Ledinuotojo vandenyno salos krantai.
Tokie yra lyg ir šalutiniai rezultatai bei atspindžiai tos įtakos, kurią darė ir tebedaro Čiurlionio menas žmonių vaizduotei. Vis labiau ryškėja ir tiesioginė Čiurlionio reikšmė, jo svoris pasaulinėje dailėje, ypač pokario metais. Didėja susidomėjimas Čiurlionio menu Tarybų Sąjungoj, liaudies demokratijos kraštuose, o taip pat ir Vakaruose, kur Čiurlionis minimas šiuolaikinio meno istorijose bei enciklopedijose, aptarinėjamas, kaip ypatingas XX a. Europos dailės fenomenas.
Taip menininko palikimas ir net pats žmogaus vardas turi savo antrinę biografiją, antrąjį likimą. Čiurlionio kūryba gyvena ir daro įtaką mūsų mintims, nesvarbu, ar mes žinome, koks buvo Čiurlionis, kuo jis rūpinosi ir kaip gyveno, ar nežinome. Ir vis dėlto šis žinojimas taip pat reikalingas ir būtinas. Jis padeda geriau suprasti ir teisingiau, įvertinti kūrėją, šiltesnėm spalvom nušviečia jo meno palikimą.
Čia nesiekiama chronologiškai pateikti Čiurlionio biografijos faktus ar smulkiai analizuoti jo aplinką. Biografinės ir istorinės medžiagos apie M.K. Čiurlionį galima rasti jau išleistose knygose, o išsami biografinė studija – ne šio straipsnio uždavinys. Keletu brūkšnių, pasiremiant M.K. Čiurlionio laiškais, kūryba bei artimųjų prisiminimais, norima charakterizuoti Čiurlionį – pilietį, bičiulį, žmogų.
Čiurlionio gyvenimo prasmė – tai jo veikla, kūryba, skirta žmonėms. Menas turi kalbėti apie didžiuosius, taurius dalykus, turi žadinti žmogui savas mintis ir emocijas; ir todėl kiekvienas žiūrovas ar klausytojas teranda asmeninį kontaktą su meno kūriniu… Maždaug taip Čiurlionis atsakydavo lietuvių dailės parodų lankytojams, įkyriai prašantiems ,,paaiškinimų’’. Netrūkdavo nesuprantančių, kartais net ir besišaipančių. Čiurlionis galėjo ramiai reaguoti į tokius dalykus, kaip reagavo kadaise senyvas Bethovenas, sužinojęs, jog publikai nepatiko jo kvartetas.Čiurlionis paprastai konstatuoja - ,,Vilnius dar tebėra vystykluose,- apie meną nei trupučio nenusimano, tas man vis dėlto nuotaikos negadino.’’ Bet likdavo šiek tiek ir kartėlio; o būdavo ir didžiulio džiaugsmo, patyrus, jog valstietis, vaikas, jaunas inteligentas pajuto jo meną – tartum ne autorius juos, o jie autorių būtų apdovanoję!…


Raktiniai žodžiai

  • mikalojus konstantinas čiurlionis biografija
  • ciurlionio biografija
  • čiurlionis biografija

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos