MOKU.LT pradinis puslapis

Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra

Tema Informatika
Tipas Konspektas
Aprašymas Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra. Trečiasis lygis. Suderinamumas su tarptautiniais standartais. Klaviatūros įdiegimas į kompiuterį. Kirčiuotų raidžių rinkimas. Angliškų tekstų rinkimas. Rusiškų tekstų rinkimas. Už ir prieš. Ženklų aibė. Ženklų išdėstymas. Skaitmenų sritis. Užrašai ant valdymo klavišų. Išvados. Siūlomas naujas klaviatūros išdėstymas. Kompiuterinis žodynas: Laikinasis katalogas. Laikmena. Laiko juosta. Laiškas. Elektroninis laiškas. Langas. Langelis. Laukas. Lazerinis spausdintuvas. Lentelė. Lygiaplotis šriftas. Lygis. Registras. Lygiuotė. Lygiuoti abi puses. Lygiuoti apačias. Lygiuoti centrus. Lygiuoti dešinę pusę. Lygiuoti kairę pusę. Lygiuoti viršus. Linijos tipas. Liniuotė. Lokalė. Lokalizavimas. Lopas. Lotynų abėcėlė. Lūžis. Informacijos technologija. Lietuviška kompiuterio klaviatūra. Ženklų išdėstymas. Taikymo sritis. Normatyvinės nuorodos. Terminai ir apibrėžimai. Klaviatūros aprašas. Ženklų sritis. Redagavimo sritis. Literatūra.
Patalpinta 2006-02-12
Parsisiuntė 448

Išsamus aprašymas

Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra

Klaviatūra yra svarbiausias įrankis, kuriuo manipuliuodami bendraujame su kompiuteriu. Geras įrankis yra toks, kai darbas su juo aiškus ir natūralus. Tada jo tarsi nepastebime. Kokia turi būti kompiuterio klaviatūra, kad ji nekeltų papildomų rūpesčių, neblaškytų dėmesio?

• Klaviatūra turi būti galima surinkti visus kasdieniniam darbui reikalingus ženklus.

• Užrašai ant klavišų turi vienareikšmiškai pasakyti, kokį ženklą gausime paspaudę tą klavišą (galioja principas „ką matau, tą gaunu“).

Šiuos reikalavimus tenkina lietuviška kompiuterio klaviatūra, atitinkanti 2000 m. priimtą Lietuvos standartą LST 1582:2000.

Klaviatūros ženklų dalis (kairė pusė)

Klaviatūros skaitmeninė dalis (dešinė pusė)

Standartine klaviatūra galima surinkti:

• visus ASCII ženklus,
• visas lietuviškos abėcėlės raides,
• kitus lietuviško rašto ženklus (kabutes, brūkšnį, paragrafo ženklą),
• dešininį kirčio ženklą (reikalingas kirčiuotoms raidėms rinkti),
• jungiamąjį tarpą (gaunamas kartu paspaudus trečiojo lygio klavišą Lyg3 ir tarpo klavišą),
• euro ženklą.

Trečiasis lygis

Esame įpratę su vienu klavišu gauti du ženklus: vieną (užrašytą apačioje arba mažąją raidę) paspaudę tik ženklo klavišą, kitą (užrašytą viršuje arba didžiąją raidę) -- kartu paspaudę ir antrojo lygio (registro) klavišą. Naujoje klaviatūroje ant kai kurių klavišų dešinėje apačioje yra užrašytas dar ir trečias ženklas. Tai trečio lygio ženklas, gaunamas kartu su ženklo klavišu paspaudus trečiojo lygio klavišą Lyg3 (jį atitinka daugelio užsieninių klaviatūrų dešinėje pusėje esantis klavišas su užrašu Alt ).

Trečiasis lygis įgalina klaviatūroje realizuoti du aukščiau minėtus reikalavimus, nes nedidinant klavišų skaičiaus galima sutalpinti visus reikalingas ženklus ir įgyvendinti principą „gaunu tą, ką matau“, t.y. paspaudęs klavišą visada gausiu tokį ženklą, koks ant jo užrašytas.

Trijų lygių klaviatūra mums dar neįprasta. Tuo tarpu visose Europos valstybėse, kurių kalbos turi lotyniškąją abėcėlę, jau senai (dar nuo DOS laikų) vartojamos vien tik trijų lygių klaviatūros.

Suderinamumas su tarptautiniais standartais

Lietuviškos kompiuterio klaviatūros standartas LST 1582 parengtas remiantis tarptautiniu standartu ISO/IEC 9995 ir yra suderintas su jo nuostatomis, reglamentuojančiomis nacionalinių kalbų, vartojančių lotyniškąją abėcėlę, kompiuterio klaviatūras.


Raktiniai žodžiai

  • lietuviska abecele kompiuteryje
  • kompiuterio klaviatura
  • kompiuterio klaviatūra

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos