MOKU.LT pradinis puslapis

Kirmėlinės ligos

Tema Medicina
Tipas Referatas
Aprašymas Kirmėlinės ligos. Kirmėlių sukeltos ligos požymiai. Užsikrėtimo keliai. Tyrimai. Kaip neužsikrėsti kirmėlėmis. Kaspinuotis. Žuvinis kaspinuotis. Jautinis kaspinuotis. Mažasis kaspinuotis. Kiaulinis kaspinuotis. Šuninis kaspinuotis. Simptomai. Ligos eiga. Tyrimai. Gydymas. Helmintozė. Poveikis organizmui. Helmintozių požymiai. Ligos požymiai. Helmintozių gydymas. Patarimai kaip išvengti helmintozių.
Patalpinta 2007-10-07
Parsisiuntė 1195

Išsamus aprašymas

Kirmelines ligos


Žmogaus organizme gali parazituoti keliolika rūšių apvaliųjų ir plokščiųjų kirmėlių. Jos, gyvendamos virškinamajame trakte, pasisavina maisto medžiagas ir išskiria savo gyvybinės veiklos produktus. Visa tai neigiamai veikia žmogaus organizmą – atsiranda ligos požymių. Kirmėlės yra labai vislios, per parą subrendusi kirmėlė gali išskirti iki 200 000 kiaušinėlių. Dalis jų su išmatomis patenka į aplinką – dirvožemį (kai jis yra tręšiamas žmogaus ekskrementais). Kiaušinėliai gyvybingi išlieka kelerius metus. Kai jie patenka per nešvarias rankas, vandenį, įvairų maistą į organizmą, iš kiaušinėlių jame išsirita kirmėlės. Pastaraisiais metais gyventojų sergamumas kirmėlinėmis ligomis Vilniaus apskrities atskiruose rajonuose yra didesnis nei šalyje. Askaridoze ir trichiuroze serga tiek vaikai, tiek suaugusieji.. Tai gerokai neramina medikus. Ypač dabar , kai turguje galima nusipirkti šiltnamiuose ir darže išaugintų svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių, krapų ir braškių. Tačiau pirkdamas išlapojusias salotas, pirkėjas nepagalvoja, kuo jos tręšiamos ir kad galima apsikrėsti parazitų kiaušiniais. Apie tai ir pavojus, kurie tyko gyventojų, ypač vaikų.
Kirmėlių sukeltos ligos požymiai priklauso nuo to, kokiomis kirmėlėmis užsikrėsta ir kaip gausiai užsikrėsta, ar užsikrėtimas vyksta nuolat. Dažniausi bendri kirmėlinės ligos požymiai:
 pablogėja vaiko apetitas, sumažėja svoris;
 vaikas greitai pavargsta, atsiranda nepastovi nuotaika, pasidaro irzlus, nervingas, gali sutrikti miegas;
 skundžiasi galvos svaigimu ir skausmu;
 pablogėja atmintis, pradeda blogiau mokytis;
 kamuoja įvairaus intensyvumo, trukmės pilvo skausmai;
 viduriavimas gali kaitaliotis su vidurių užkietėjimu;
 kai kurių kirmėlių (pvz., Askaridžių) invazijos gali pasireikšti alerginėmis reakcijomis, kosuliu, sukelti komplikacijas (pvz., žarnyno nepraeinamumą), o spalinukių - stiprų niežėjimą apie išangę.
Dažniausiai kirmėlinės ligos praeina be klinikinių reiškinių, bet atskirais atvejais, sergant askaridoze, gali būti komplikacijų (žarnų nepraeinamumas). Askaridės, susisukusios į kamuolį, gali užkimšti žarnos spindį (jei gausi invazija). Askaridozė ūminėje ligos stadijoje pasireiškia alerginiais simptomais, ūmiais bronchitais, o vėliau - pilvo skausmais, žarnyno funkcijos sutrikimais. Nervų sistema, prasidėti anemija. Pavienių plaukagalvių invazija gali būti be simptomų. Pavienių apvaliųjų kirmėlių invazijos dažniausiai yra be simptomų. Todėl specialistai rekomenduoja du kartus per metus patikrinti, ar vaikas turi kirmėlių.
Užsikrėtimo keliai. Žmogus apsikrečia valgydamas nepakankamai gerai nuplautas žalias daržoves, uogas, kurios buvo laistomos srutomis, vaisius, gerdamas užterštą vandenį, per nešvarias rankas. Kirmėlinėmis ligomis dažniausiai užsikrečia vaikai iki 15 metų, nes jie stokoja higienos įgūdžių, nors pasitaiko atvejų kai serga ir suaugusieji. Žmoginėmis askaridėmis ir plaukagalviais žmogus nuo namuose laikomų kačių ir šunų neturėtų užsikrėsti, nebent tie gyvūnai ant savo kailio parneštų iš lauko minėtų parazitų kiaušinių, o žmogus paglostytų ir nenusiplovęs rankų valgytų. Taip pat katės ir šunys platina kitas kirmėlines bei pirmuonių sukeliamas ligas,- būtent toksokariazę, toksoplazmozę bei kaspinuočių sukeliamas ligas. Askaridžių invazijos šaltinis – užsikrėtęs žmogus, kurio plonojoje žarnoje parazituoja askaridės. Čia jos gyvena apie vienerius metus. Patelės į aplinką išskiria apie 200 000 neinvazinių (nesubrendusių) kiaušinių. Nesubrendę kiaušiniai su išmatomis patenka į aplinką, kur jie ir subręsta bei tampa invaziniais per 2-6 savaites, atsižvelgiant į dirvožemio temperatūrą, drėgmės bei deguonies kiekį. Aplinkoje jie gali išlikti gyvybingi 5 – 7 metus .Užsikrėtus plaukagalvio kiaušiniais (invazijos šaltinis – užsikrėtęs žmogus) prasideda liga trichiurozė – tai lėtinė helmintozė. Parazitas primena siūlą, apie 30-55 mm. ilgio, parazituoja pažeisdamas storąją žarną. Subrendusios patelės į žarnyną kasdien išskiria 1000 – 3000 kiaušinių. Kiaušinėliai subręsta aplinkoje (dirvožemyje) per 2-5 savaites, priklausomai nuo temperatūros, drėgmės ir kt. Užsikrečiama panašiai kaip ir askaridėmis. Plaukagalviai subręsta žmogaus žarnyne per du mėnesius ir gyvena apie penkerius metus
Tyrimai. Užsikrėtus minėtais helmintais (askaridėmis, plaukagalviais), vis dėl to reikėtų kreiptis į gydytoją, o ne pačiam pradėti gydytis. Gydytojas, išklausęs jūsų nusiskundimus, nukreips jus tyrimams, nes paprastai pagal simptomus ne visada galima pasakyti kokia tai kirmėlinė liga. Diagnozė paprastai nustatoma pagal laboratorinių tyrimų rezultatus. Tyrimai yra paprasti, atliekama išmatų mikroskopija. Pagal parazitų kiaušinių rūšį ir nustatoma diagnozė bei skiriamas specifinis gydymas.


Raktiniai žodžiai

  • kirmelines ligos
  • askarides
  • helmintoze

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos