MOKU.LT pradinis puslapis

Didieji geografiniai atradimai. Renesansas

Tema Geografija
Tipas Rašinys
Aprašymas Didieji geografiniai atradimai. Geografinių atradimų prielaidos. Kristupas Kolumbas. Fernandas Magelanas. Renesanso kultūra. Leonardas da Vinčis. Keturi svarbiausi knygos istorijos periodai.
Patalpinta 2006-04-23
Parsisiuntė 1630

Išsamus aprašymas

Daugiausia ekspedicijų rengė Portugalija ir Ispanija.
Geografinių atradimų prielaidos
a) musulmonai kontroliavo pagrindinius sausumos kelius;
b) karą prieš krikščionis pradėjo osmanai;
c) tikėta, jog kažkur Rytuose ar Afrikos gilumoje yra krikščioniškų valstybių;
d) išmokta statyti tobulesnius burlaivius - karaveles. Portugalija, XIII a. išsivadavusi iš arabų valdžios - pirmoji pasaulyje tautinė valstybė.
1487 m. portuglas Bartolomėjus Diasas apiplaukė vakarinę Afrikos pakrantę atrado Gerosios Vilties kyšulį.
1497 m. Vaskas da Gama apiplaukė Afriką ir rado vandens kelią į Indiją.
* * *
Kristupas Kolumbas priėjo išvadą, kad žemė apvali ir plaukiant į vakarus galima pasiekti Indiją. 1492 m. Ispanijos karalienė davė jam tris laivus. Plaukdamas jis atrado Ameriką. Dar po kelių kelionių, neatveždamas nei aukso, nei brangenybių, nei prieskonių, jis pakliuvo Ispanijos valdovų nemalonėn.
1501 - 1502 ekspedicijose į Vakarų pusrutulio pietinio žemyno pakrantę dalyvavo italas Amerigas Vespučis. Jis suprato, kad jo aplankytos žemės – ne Azija ir pasiūlė jas vadinti Naujuoju pasauliu, o vėliau naują žemyną pasiūlyta vadinti Amerika.
* * *
1519 m. Fernandas Magelanas, palaikomas Ispanijos karaliaus pradėjo kelionę aplink pasaulį. Magelanas buvo nužudytas Filipinuose bet jo ekspedicija apiplaukė aplink pasaulį.
* * *
Į naujai atrastas žemes ieškoti turtų ir platinti krikščionybės vyko portugalai ir ispanai. Portugalai įsitvirtino Afrikos ir Indostano pusiasalio pakrantėse bei gretimose jūrose, prasiveržė į Pietų Amerikos rytinę pakrantę ir veržėsi tolyn. Ispanai apsigyveno Karibų jūros salose. Jie išnaikino vietinius indėnus ir ėmė vežti negrus iš Afrikos. Daugiausia negrų prekyba vertėsi portugalai.
* * *
Dabartinėje Meksikos teritorijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje gyveno civilizuotos indėnų bendruomenės - actekai, majai, inkai. Jie turėjo savo valstybes, didelių miestų, aukso. Majai turėjo savo raštą, literatūrą, tobulą matematikos ir astronomijos sistemą, vartojo pinigus (kavos pupeles).
* * *
XVI a. ispanų užkariautojai (konkistadorai) užėmė didžiausius indėnų civilizacijos centrus ir juos apiplėšė. Žymiausi konkistadorai H. Kortesas ir F. Pisaras.
1580 m Ispanijos karalius Pilypas II tapo ir Portugalijos karaliumi, o Ispanija tapo stipriausia pasaulio valstybe. Anglai ir prancūzai tuo tarpu mėgino kolonizuoti Šiaurės Ameriką.
Geografinių atradimų padariniai:
a) krito pinigų vertė;
b) sumažėjo prekybinių miestų Genujos ir Venecijos reikšmė;
c) iškilo prie Atlanto vandenyno prieinančios valstybės;
d) iš Amerikos į Europą atvežti nauji augalai (bulvės, kakava, kukurūzai, tabakas, cukranendrės), iš Europos į Ameriką - naminiai gyvuliai (arklys, avys, kiaulės, ožkos, jaučiai) .
e) susidarė sąlygos krikščionybei ir Europos kultūrai plisti;
f) spartėjo geografijos ir kitų mokslų raida, pasidarė platesnis ir atviresnis tautų bendravimas;
g) europiečių skverbimasis atnešė nelaimes Amerikos, Azijos ir Afrikos tautoms, griovė jų kultūrą, iškreipę natūralią jų visuomenės ir ūkio raidą.


Raktiniai žodžiai

  • didieji geografiniai atradimai
  • renesanso atradimai
  • geografiniai atradimai

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos