MOKU.LT pradinis puslapis

C-reaktyviojo baltymo ir eritrocitų nusėdimo greičio nustatymo reikšmė diagnostikoje

Tema Medicina
Tipas Prezentacija
Aprašymas PowerPoint prezentacija. Įvadas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. C-reaktyvusis baltymas(CRB). CRB norminiai didžiai ir nustatymo metodika. CRB sumažėjimas diagnostinės vertės neturi. Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG). ENG norma. ENG padidėja šiais atvejais. ENG sumažėja šiais atvejais. Išvados.
Patalpinta 2011-01-31
Parsisiuntė 140

Išsamus aprašymas

Įvadas Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) ir C-reaktyvusis baltymas (CRB) yra nespecifiniai organizmo būklės įvertinimo rodmenys, turintys reikšmingą diagnostinę ir prognostinę vertę. Gana dažnai svarstoma, kurį iš šių mėginių pasirinkti. Darbo tikslas Palyginti C-reaktyviojo baltymo ir eritrocitų nusėdimo greičio nustatymo reikšmę ligų diagnostikoje. 1)Išanalizuoti CRB ir ENG tyrimų informatyvumą ligų diagnostikoje.
2)Pateikti CRB ir ENG norminius dydžius bei atlikimo metodikas.
3)Pateikti CRB ir ENG mažėjimo ir didėjimo priežastis.
CRB pavadintas dėl jo gebėjimo sudaryti precipitatus su pneumokokų C grupės polisacharidu esant Ca jonams.CRB skatina fagocituojančių ląstelių aktyvumą, dalyvauja aktyvinant komplementą ir kartų su juo sudaro amiloidinį baltymą. Esant kalcio jonams, CRB jungiasi su fosfocholino, fosfotidilcholino (jie įeina į membranų sudėtį) molekulėmis bei nukleino rūgštimis ir kartu su serumo amiloidu P (kitas ūminės fazės baltymas) aktyvuoja komplemento sistemą, opsonizuoja bakterijas, plazmines membranas, skatindami jų pasišalinimą su fagocitinėmis ląstelėmis. Baltymo C-reaktyviojo baltymo ir serumo amiloido P9 funkcijos yra paremtos jų sujungti endogenines ir egzogenines medžiagas, skatinti jų pašalinimą iš kraujo ir audinių.
CRB sintezuoja hepatocitai. Jo sintezę skatina uždegiminis procesas, ūminės infekcijos (bakterinė, virusinė, parazitinė), traumos ( mechaninės, fizinės, cheminės), operacijos, audinių nekrozės ir kiti pažeidimai ( išeminė širdies liga, metabolinė koma, šokas).

Suaugusiai – iki 5mg/l.
Naujagimiai pirmą dieną 1-15mg/l, 2-5 dieną 1-8mg/l.

CRB rodiklio pokyčiai – svarbus patologijos požymis. Į šios pokyčius reikia atsižvelgti net tada, jeigu kitų klinikinių ar laboratorinių ligos požymių nepastebėta. CRB rodiklio pokyčiai atsiranda praėjus 5-10 valandoms nuo infekcijos (audinių griuvimo) pradžios. Maksimali rodiklio vertė pasiekiama per 24 valandas. CRB iš karto reaguoja į efektyvų gydymą ir sveikstant greičiau normalizuojasi, nes jo skilimo pusperiodis plazmoje yra 5-7 valandos. Todėl šio rodiklio nustatymas yra ideali priemonė stebėti uždegiminį procesą, jo progresavimą ar regresavimą. Taip pat nustatyta, kad CRB koncentracija per parą nekinta.

CRB koncentracija nustatoma imunoturbidimetriniu metodu automatinių biocheminių analizatoriumi, nes kiti metodai (plokšteliniai, “pliusiniai”) nepakankamai tikslūs. Virusinės infekcijos
Lokalizuotos bakterinės infekcijos
Miokardo infarktas
Lėtines specifinės infekcijos(TBC, sifilis, bruceliozė)
Sarkoidozė
Reumatoidinis artritas( mažo ar vidutinio aktyvumo)
Podagra, psoriazinis artritas
Vilkligė ir kitos kolaginozės
Opinis kolitas
Intrauterininė infekcija.

Ūmi bakterinė infekcija(sepsis, pneumonija, pielonefritas, pooperacinė infekcija)
Aktyvus reumatoidinis artritas
Reumatinės polimialgijos
Sisteminis vaskulitas
Arteriitai
Aktyvi Krono liga
Giliujų venų trombozė
Ūmus pankreatitas
Metastazuojantys nekroziniai navikai.
Kraują sudaro forminiai elementai (45% viso kraujo tūrio) ir plazma (55% viso kraujo tūrio). Eritrocitų tankis didesnis negu plazmos. Žemės traukos veikiami, jie mėgintuvėlyje grimzta , pirmiau savęs stumdami plazmą. Taip susidaręs plazmos judėjimo srautas atsimuša į mėgintuvėlio dugną ir, kildamas aukštyn, stabdo eritrocitų grimzdimą. Tačiau stabdančioji jėga yra silpnesnė negu žemės traukos, todėl eritrocitai visgi iš lėto nusėda. Todėl ENG priklauso nuo eritrocitų ir plazmos fizinių bei cheminių savybių.
ENG kinetika dalijama į tris fazes: agregacijos (monetų stulpelio), nusėdimo ir galutinę (ląstelių sulipimo). Svarbiausia yra agregacijos fazė, nes nuo susidariusių agregatų priklauso ENG. Todėl veiksniai, skatinantys eritrocitų agregaciją, didina ENG ir taip gali įtakoti galutinį rezultatą.


Raktiniai žodžiai

  • eritrocitų nusėdimo greitis
  • eritrocitu nusedimo greitis
  • eritrocitų nusėdimo greitis eng

Darbų paieška

Naujausi darbai


Naudingos nuorodos